Povaha a výchova

02.12.2020

Pokračování z úvodní strany:

Právě proto kanaánec pokud možno potřebuje majitele, který ví, co chce, má dost trpělivosti se domluvit se svým psem, nejlépe trochu psím způsobem. Při výchově jsou totiž pro kanaánce mnohem srozumitelnější gesta než řeč, obzvlášť když byste svá slova nemyskeli opravdu vážně, pes to velmi snadno odhalí. To je samozřejmě důležité ve výchově každého štěněte, ale u kanaánce by se takové neporozumění hodně brzo odrazilo na jeho vztahu k majiteli. V každém případě se člověk musí naučit číst psa, jeho signály, brzo pak pozná, že jeho pes je tímto způsobem velmi komunikativní.

Kanaánský pes umí být sám doma, nic neničí, napůl odpočívá, napůl hlídá. Když ho ale ponecháte samotného na zahradě, je možné, že bude hlásit z nudy každý pohyb nebo se půjde podívat ven ze zahrady, může přeskočit či podhrabat plot. Na dlouhodobý pobyt na zahradě se musí proto pes naučit, možná bude nutné i udělat jistá opatření, abyste měli jistotu, že se nepůjde sám procházet po okolí. Nejraději si ale užívá společnost svého pána. Není to divoké zvíře, ale pes, který je za přátelství s člověkem obrovsky vděčný.

Kanaánští psi jsou velmi chytří a umí neuvěřitelně rychle vyhodnocovat situace. Jsou to excelentní hlídači a budou chránit váš majetek opravdu s velkým odhodláním, ne agresivně, ale hlasitě. Dokonce i tehdy, když se vám to nebude líbit. Pak bude chvíli trvat, než jim vysvětlíte, co si přejete a co už nemusejí. No a stejně si to budou vyhodnocovat trochu po svém.

Výchova kanaánského psa je výzva i krásné dobrodružství. Odměnou je vyrovnaný, socializovaný dospělý pes, který zvládne běžné situace v životě se svou rodinou i přesto, že si zachová svoji svébytnost.

S ostatními zvířaty v rodině vycházejí kanaánci velmi dobře, pokud jim ale dovolíte, aby určovali pravidla, mají někdy sklony vychovávat ty, které považují za slabší. I zde však platí, že každý jedinec má trochu jinou povahu a velmi záleží na rodině a okolnostech, ve kterých je pes vychováván.

K cizím psům jsou ve svém vlastním prostředí většinou velmi teritoriální a je potřeba je vhodně seznámit a mít nad situací stále zdravou kontrolu. Za chyby totiž nikdy nemůže pes, zodpovědnost je vždy na straně člověka.

Při výchově je dnes mnoho možností, typů cvičení, vzdělávání, pro kanaánce se ale nehodí každý výcvik. Například nejsou většinou vůbec vhodné běžné cvičáky, a to i když slibují tzv. pozitivní metody a neuznávají žádné vycukávání za obojek, nemusí být pro kanaánce přínosem, ba naopak. Přirozené chování kanaánce je pak srovnáváno se slepou poslušností jiných plemen, které nemají ani teritoriální pud, ani nevyhodnocují situace pro případnou sebeobranu tak silně, jako právě kanaánec. Mnohokrát se pak majitelům kanaánských psů stalo, že byli označeni za neschopné, málo dominantní nad psem, příliš měkké, a jejich pes byl onálepkován jako nevychovaný, agresivní, dominantní. Což je u psa přírodního typu značně nespravedlivé, a stres, který oba, majitel i pes, v takovém prostředí zažívají, neprospěje ani jednomu. Ani tzv. psí seznamovací školky, kde se štěňata či pubertální psi vypustí, ať si dělají co chtějí, ve smyslu "však je nechte, oni si to vyříkají'" ...dost často zrovna tam dochází k úplně zbytečné šikaně a k zárodkům pozdějších problémů v chování. Článek na toto téma.

Co by každý kynolog měl znát o vývojových stádiích a kritických obdobích vývoje psa? Článek Katky Jančaříkové o vývojových stadiích štěněte.

Vhodný je výcvik v prostředí, kde se bere zřetel na zvýšenou potřebu vlastního prostoru a kde se psí chování správně čte a interpretuje. Často jsou dobrými průvodci výcvikem a výchovou ti trenéři, kteří mají zkušenosti s jinými primitivními plemeny nebo s plemeny typu saarlos, československý vlčák, losí psi, lajka a podobně.

Z našeho hledání výcviku a výchovy máme velmi dobrou zkušenost se skupinovými procházkami, vedenými Evou Štemberovou, kdy jsou psi seznamováni paralelní chůzí s dostatkem prostoru, tedy citlivě s respektem k jejich signálům a pod kontrolou psovodů, mají dostatek času si zvyknout na svoji dočasnou smečku a během procházky si sami určí čas, kdy jsou se situací v pohodě a chtějí si hrát, přitom vše probíhá velmi přirozeně.

Kanaánci se učí velmi rychle a také rychle vyhodnotí, jaké výhody jim cvičení přinese. Cvičí za různé odměny, ne všichni kanaánci ocení odměny ve formě pamlsků - jídla, často může být odměnou jiná forma pochvaly, nadšená slovní odměna samotná, slovní odměna spojená s klikrem, uvolnění psa ze cviku a další. Je dobré před cvičením zjistit jaké odměny jsou pro psa ty nej a které ho nezajímají vůbec, a to se může měnit i podle situace. Platí vždy, že hodnotu odměny určuje pes, za co cvičit bude a co ho naopak moc nepotěší. Ale pokud ho odměna zajímá, umí se opravdu překonávat. Jsou to prostě velcí oportunisté jako všichni psi. Na tomto principu jsou ostatně založené všechny hry typu It's your choice, volně přeloženo Máš na výběr, kdy se pes učí trpělivosti a sebeovládání.

Každopádně jako každý člověk, tak i každý pes je jedinečný, a i jejich soužití a komunikace jsou speciální, nejde proto napasovat nějaká pravidla na všechny. S kanaánským psem je to cesta, je to proces, ale hlavně je to zábava a radost mít psího tohoto jedinečného společníka.

Pokud budete mít jakýkoliv dotaz ohledně výcviku a výchovy kanaánce, určitě nám dejte vědět a společně jistě přijdeme na to, co je pro vašeho pejska nejvhodnější.

© 2020 Chovatelská stanice Lecha Dodi kanaánský pes   | Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky